ZalogujUżytkownikHasło
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum Ogólnopolski Klub Miłośników Kolei w Zielonej Górze Strona Główna » Historia Węzła Żadgańskiego

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Informacja o organizowaniu Oddziału Ruchowo-Handlowego.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Andrzej
Prezes Generalny OKMK


Dołączył: 19 Maj 2007
Posty: 120
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/20
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Sob 20:50, 18 Sie 2007    Temat postu: Informacja o organizowaniu Oddziału Ruchowo-Handlowego.

Informacja o organizowaniu Oddziału Ruchowo-Handlowego w Żaganiu w 1945r.

"Werbuk pracowników do Oddziału PKP Ruchowo-Handlowego przeprowadzany był spośród napływających pracowników delegowanych przez Dyrekcję z polski centralnej do DOKP Wrocław, skąd w zależności od szczęścia skierowano poszczególne transporty na węzły kolejowe. Na miejscu drogą selekcji poprzez rozmowy i zorientowaniu się co kto umie i czy posiada jakąś praktykę na kolei wyznaczano poszczególnych pracowników do pełnienia tych czy innych czynności. Nazwy stacji zostały w tym czasie Niemieckie dopiero później zostały przemianowane na polskie. Ruch pociągów pasażerskich był znikomy, przeważnie kursowały eszelony wojskowe-radzieckie. Ilostan wagonów próżnych niski. W dniu 20 sierpnia 1945 roku Władze Radzieckie przekazały eksploatacje kolei Władzą Polskim. Dyspozytura oddziałowa przejęła kierownictwo na przynależnych liniach w pełnym wyposażeniu selektorowym.

Pierwszym naczelnikiem Oddziału Ruchowo-Handlowego w Żaganiu był Naczelnik Mszyk Włodzimierz. Siedziba Oddziału mieściła się w pomieszczeniach byłego Stalagu VIII C w lesie naprzeciw stacji w barakach. Następnie po zlikwidowaniu działalności Poddyrekcji w dniu 17 września 1945r Oddział Ruchowo-Handlowy przeniesiony został do siedziby byłej Poddyrekcji przy ulicy Mariana buczka w samym mieście w odległości od stacji około 2km.

W roku 1946 w lipcu siedzibę Oddziału przeniesiono na Pac Dworcowy przy stacji w były gmach niemieckiego Oddziału Trakcji, w którym to budynku Oddział Żagański mieścił się do chwili jego likwidacji w 1957 roku. Organizatorami poszczególnych fachowych referatów w Oddziale Żagańskim byli Naczelnik Mszyk Włodzimierz, były przedwojenny kontroler ruchu Oddziału Ostrów Wlkp. sekcji dyspozytorskiej starszy dyspozytor, a później długoletni kontroler ruchu Adamski Jerzy obecnie pracownik MK. Referat Przewozów Towar. i pasażerskich organizował Dziatkiewicz Herman przedwojenny zawiadowca stacji obecnie emeryt PKP. Referat Techniczny Flaszka Roman, oraz z-ca zawiadowcy stacji z pierwszego okresu w Żaganiu Krajna Władysław.

Praca sekcji dyspozytorskiej w tym okresie była niesamowicie trudna.

Posiadana łączność często wysiadała, urządzenia selektorowe często zawodziły. Ponadto zawodziły , wagonów na pokrycie dyspozycji stwarzały szereg trudności przy ruchu transportów radzieckich z zachodu na wschód, masowej akcji repatriacyjnej, oraz braku torów na przyjęcie pociągów na stacjach węzłowych. Na linii rozwiązane pociągi oczekiwały tygodniami na ich uruchomienie szczególnie na wschód. Z rozwiązanych pociągów trzeba było wyłączyć wagony z repatriantami, ładunkiem żywym łatwo psującym się itp. Sprawozdania dobowe do DOKP we Wrocławiu z barku łączności przesyłano codziennie rano po dobie sprawozdawczej specjalnym gońcem.

Po przełamaniu pierwszych trudności organizacyjnych praca systematycznie uległa poprawie, ilostany wagonów towarowych i osobowych podnosiły się, tak że właściwa z koordynowana praca Oddziału systematycznie następowała. Uruchomiono po odbudowie zniszczeń poszczególne linie kolejowe i tak: z chwilą przyjęcia od Władz Radzieckich cały ruch pociągów przebiegał po jednej linii Głogów-Żagan-ŻaryTuplice, linie do stacji węzłowych Nowa Sól, Zebrzydowa uruchomiono w 1946r. Do Jankowej Żagańskiej otwarto w 1947r najważniejszą linię bezpośrednią do Wrocławia i Legnicy, przez Modłe oddano do eksploatacji w styczniu 1947r a do Lubska przez Bieniów dopiero w 1952r."

Powyższą informację udostępnił Pan Jan Drożdż


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ogólnopolski Klub Miłośników Kolei w Zielonej Górze Strona Główna » Historia Węzła Żadgańskiego Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional




fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Regulamin